Podczas tradycyjnego treningu nasze mięśnie pobudzane są do pracy w sposób naturalny: elektryczny, chemiczny i znów elektryczny. Biostymulacja również pobudza mięśnie, ale bezpośrednio i sztucznie, bez udziału mózgu i za pomocą impulsów elektrycznych.
Zalety stosowania biostymulacji mogą być różne. Poczynając od poprawy siły, wytrzymałości i masy mięśni, przez ich regenerację, odtłuszczenie, wyrzeźbienie, poprawę krążenia krwi, aż po przywrócenie sprawności po odbytej kontuzji.
Dużą zaletą biostymulacji jest to, że za jej pomocą możemy działać na mięśnie dłużej i silniej niż podczas normalnego treningu, a efekty są widoczne nawet po kilku dniach - przy bardzo intensywnej stymulacji mięśni.
Nasze mięśnie składają się z dwóch rodzajów włókien: wolno i szybkokurczliwych.
Pierwsze wolniej się męczą i do pracy potrzebują tlenu (odpowiadają za długotrwałą pracę, wytrzymałość), drugie mogą pracować błyskawicznie, ale energię czerpią z procesów beztlenowych (odpowiadają za siłę i szybkość). Podczas "normalnego" treningu do pracy pobudzane są mięśnie pierwszego typu, drugiego tylko w wyjątkowych warunkach.
Biostymulacja pobudza mięśnie w odwrotnej kolejności = czyli pobudza grupy mięśni, które są na co dzień mniej aktywne.